Produkcja – Technologia DMM

Technologia DMM i proces produkcji

Direct Metal Mastering (DMM) to nazwa procesu stosowanego przy produkcji analogowych płyt drobnorowkowych. Technika DMM została opracowana jako doskonalsza alternatywa dla tradycyjnego procesu przygotowania matryc służących do tłoczenia płyt winylowych.

W tradycyjnym procesie produkcji płyt winylowych pierwszym etapem jest nacinanie lakierowanego dysku (ang. lacquer disc), który służy do wykonania kolejnych metalowych kopii. Kolejne generacje nazywa się ojcem (negatyw), matką (pozytyw) i na końcu mamy już matryce (negatyw) używane bezpośrednio do tłoczenia płyt.

W technice Direct Metal Mastering cały proces jest skrócony. Odpowiednio przystosowana do tego celu głowica nacina rowek w płycie miedzianej. Ta miedziana płyta od razu spełnia rolę matki i służy do wytwarzania matryc produkcyjnych. Nacinanie w miedzi pozwala obniżyć szumy i zwiększyć dokładność odwzorowania informacji na wyższych częstotliwościach, a także zredukować wzajemne oddziaływanie sąsiadujących ze sobą rowków.

Po wykonaniu matrycy, w kolejnym etapie przygotowywana jest mieszanka. Matryce umieszcza się w prasie i w rozgrzanej mieszance odciska sie wzór rowków. Na drodze między włożeniem kawałka materiału, a sprasowaniem go z matrycą, zostaje jeszcze wprasowana na środek płyty etykieta z opisem (label). Tak odciśnięte płyty są natychmiastowo studzone i odsyłane do ostatniego etapu produkcji - odcięcia zbędnej ilości materiału. Płytę chłodzi się wodą. Daje to efekt „hartowania plastiku” .